Kapłaństwo

03 sierpnia 2021

Zastanawiasz się nad swoim powołaniem? Rozeznanie kapłaństwa nie jest łatwe. Wszystko zaczyna się od głosu sumienia. Później trzeba zapytać siebie: “czy kocham Kościół takim jakim jest, a nie takim, jakim wydaje mi się, że jest?“. Kościół przez duże “K” - bo przecież chodzi o ludzi. Dalej warto przyjrzeć się swojej gotowości do służby, bo… kapłaństwo jest służbą. Jeśli na domiar kochasz się w liturgii i sakramentach, wszystko przemawia za tym, że Pan Bóg wzywa Cię do tej roli.

Na tej stronie:

  • poznasz najbardziej wiarygodną definicję tego wyjątkowego sakramentu,
  • przeczytasz fragmenty Pisma Świętego, w których Słowo Boże opisuje kapłaństwo,
  • poznasz 7 kroków rozeznawania swojego powołania do sakramentu święceń,
  • znajdziesz informacje, w jaki sposób zgłosić swoją kandydaturę do seminarium duchownego,
  • poznasz nazwiska kapłanów związanych z naszą parafią.

Sakrament święceń

Z Katechizmu Kościoła Katolickiego:

Kapłaństwo urzędowe, czyli hierarchiczne, biskupów i prezbiterów oraz kapłaństwo wspólne wszystkich wiernych, chociaż „jedno i drugie… we właściwy sobie sposób uczestniczy w jedynym kapłaństwie Chrystusowym”, różnią się jednak co do istoty, będąc sobie „wzajemnie przyporządkowane”. W jakim sensie? Podczas gdy kapłaństwo wspólne wiernych urzeczywistnia się przez rozwój łaski chrztu, przez życie wiarą, nadzieją i miłością, przez życie według Ducha, to kapłaństwo urzędowe służy kapłaństwu wspólnemu. Przyczynia się ono do rozwoju łaski chrztu wszystkich chrześcijan. Jest ono jednym ze środków, przez które Chrystus nieustannie buduje i prowadzi swój Kościół. Dlatego przekazuje się je przez osobny sakrament, a mianowicie sakrament święceń.

KKK 1547

Jak rozeznać swoje powołanie?

Przeczytaj bardzo trafne rozważanie księdza Marka Dobrzenieckiego w tym temacie. Z polecanego artykułu poznasz 7 kroków rozeznawania swojego powołania do kapłaństwa, czyli:

  1. Głos sumienia.
  2. Miłość do Kościoła.
  3. Duch służby.
  4. Umiłowanie sakramentów.
  5. Powołanie do duchowego ojcostwa.
  6. Racjonalna ocena powołania.
  7. Poddanie się ocenie Kościoła.

Poznaj 7 kroków, jak rozpoznać powołanie do kapłaństwa

Czy do seminarium można się “zapisać”?

Jeśli pochodzisz z naszej parafii i myślisz o swoim rozwoju pod skrzydłami seminarium duchownego, koniecznie zajrzyj na stronę Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie:

Poznaj warunki przyjęcia i egzaminy wstępne do WSD

Na podanej podstronie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie znajdziesz informacje dotyczące procesu rekrutacji: formularz podania, spis wymaganych dokumentów oraz przebieg kwalifikacji kandydata: rozmowa wstępna i egzamin w formie pisemnej i ustnej.

Potrzebujesz autorytetów?

Zajrzyj na podstronę: ”Kapłani i zakonnicy pochodzący z parafii Wielogłowy”, by poznać nazwiska kapłanów na różne sposoby związanych z naszą parafią: aktywnych kapłanów posługujących w Wielogłowach, kapłanów-rodaków i księży, którzy pracowali pełniąc u nas posługę.


Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wielogłowach umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.